Hogyan válasszunk megfelelő mentort? 10 hatékony tipp a sikeres mentoráláshoz

Szerző: Anonim Közzétéve: 4 április 2025 Kategória: Oktatás

Ki segíthet a leginkább a fejlődésedben?

Képzeld el, hogy hatalmas kerted van, tele különleges növényekkel. Minden növény más körülményeket kedvel: van, amelyik sok napfényre vágyik, mások inkább árnyékban érzik jól magukat. Egy mentor szerepe éppen olyan, mint egy gondos kertészé. Figyeli, melyik növénynek mire van éppen szüksége, és segít a megfelelő gondozásban. De hogyan válasszunk mentort, aki tényleg ért a mi területünkhöz? Vajon észre tudja-e venni a forrásainkat, és jelzi-e, ha változtatnunk kell?

A mentor segít a saját tapasztalatain alapuló visszajelzésekkel és konkrét megoldásokkal. Egyrészt odafigyel ránk, és megosztja velünk a maga útját, másrészt folyamatosan ösztönöz minket új mentor kérdések és kihívások felé. Mégis, némelyikünk hajlamos azt hinni, hogy egy idegen nem láthatja át a helyzetünket. De gondolj csak bele: számtalan kutatás szerint azok, akik rendszeres mentorálásban részesülnek, akár 67%-kal megnövekedett önbizalomról számolnak be (1). Ráadásul egy HR-felmérés arra világított rá, hogy a vállalatok 45%-a már beépítette a mentorálást a hivatalos programjai közé (2). Nem véletlen, hiszen bizonyított tény, hogy azok a munkavállalók, akik kapnak irányított támogatást, 80%-ban jobban teljesítenek (3).

De akkor ki is lehet a megfelelő mentor a fejlődésedhez? Az, aki képes meglátni benned a potenciált, tiszteli a céljaidat, és akinek a szakmai múltja találkozik az érdeklődési területeiddel. Egy jó mentor mindig kíváncsi a mentor válaszok során felmerülő új ötleteidre is, nem csupán akarva-akaratlanul előír valamit. Saját elmondásuk alapján azok, akik kérdések mentornak széles skáláját teszik fel (például hogyan fejlődjenek vezetői képességekben), hamarabb jutnak előre a karrierjükben. Sokan mégis félnek a mentorálástól, mert azt hiszik, hogy a mentor csak akkor releváns, ha valaki kezdő. Van azonban egy ismert kísérlet, amely megmutatta, hogy a már 10-15 éve dolgozó szakemberek is 30%-kal jobb eredményeket értek el, amikor tapasztalt vezető támogatását vették igénybe (4). Ez a bizonyíték arra, hogy szinte bármikor szükség lehet a szakértői visszajelzésre.

Mindemellett gondolj a tapasztalt mentorra úgy, mintha egy GPS lenne: te vezeted a kocsit, de ő mutatja a leggyorsabb és legbiztonságosabb útvonalat. Előfordulhat, hogy kerülőutakra visz, ha épp javítják az utakat, de végig biztosan támogatni fog abban, hogy célba érj. Ez az ember a legjobban akkor tud segíteni, ha tisztán látja az erősségeidet és gyengeségeidet, és megmutatja, miként fejlődhetsz tovább.

Mi a mentor szerepe a mindennapi helyzetekben?

A mentor szerepe sokszor nem egyértelmű: nem csak feladatokat oszt ki, és nem is helyettesíti az önálló gondolkodást. Inkább kicsit olyan, mint egy sportedző. Aki már vett részt versenysportban, tudja, hogy az edző nem rohan be a pályára gólt lőni. Ehelyett motivál, taktikai tanácsokat ad, de végső soron mi magunk szerezzük a pontokat. Ugyanez történik a karrierben is. A mentorral való közös munka közben te cselekszel, viszont a sikeres végeredmény nagyban függ az edző, jelen esetben a mentor minőségétől.

De miért lett ilyen lényeges ez a szerep? Egy másik felmérés kimutatta, hogy azok a szervezetek, amelyeknél mentorálás tippek sorozatát alkalmazzák, 72%-kal kevesebb fluktuációt tapasztalnak (5). Ez hatalmas eredmény, hiszen sokan éppen azért váltanak munkahelyet, mert úgy érzik, nincs meg a megfelelő szakmai és emberi támogatás. Ha gondosan választjuk ki a mentort, ő mutathat rá, hogyan formáljuk az erőforrásainkat, és hogyan teremtsünk változatos lehetőségeket a szerepkörünkben.

Természetesen egy jó mentor az élet legkülönbözőbb területein is hasznos, nem csak a hivatásban. Gondolj a mindennapi döntéshozatalra: például mire fordíts több időt, hogyan egyensúlyozz a munka és a magánélet között, vagy milyen készségek fejlesztése visz valóban előre. Ha ismerősek ezek a mentor kérdések, jó úton jársz: a külső szemlelet rengeteget számít. Olyan ez, mint amikor egy művésznek van egy kritikus barátja, aki nem csak bólogat, hanem jelzi, ha a festmény egyik részletén még dolgozni érdemes.

Néha azt gondoljuk, a mentor egy “mindenható” figura, aki mindent tud. Ez az egyik mítosz, ami sokakat tévútra visz. Valójában a mentor sem mindentudó: az igazi varázsa abban rejlik, hogy a saját buktatóit és tapasztalatait adja át személyre szabottan. Éppen ezért nagyon fontos rákérdezni, milyen területen mozog otthonosan a jelölt, és miért tartja magát alkalmasnak a támogatásra. Érdemes meghallgatni híres szakembereket is: Albert Einstein egyszer azt mondta, “A példák nem csak rávezetnek a válaszra, hanem megértetik velünk a gondolkodás folyamatát is.” Ez a gondolat remekül összefoglalja, hogy a mentorálás nem arról szól, hogy kész megoldást kapjunk, hanem hogy megtanuljunk jobban kérdezni, új nézőpontokat befogadni.

Mikor érdemes belevágni a mentorálásba?

Sokan csak akkor gondolkodnak a mentorálás tippek lehetőségén, amikor már komoly gondjaik akadnak. Olyasmi ez, mintha csak akkor kezdenénk orvoshoz járni, amikor már előrehaladott a betegség. Persze a legtöbb embernek tényleg akkor jut eszébe a mentor, amikor nagy váltás előtt áll, például karriert módosít, saját vállalkozást alapít, vagy új felelősségi körbe kerül. De valójában sosem “késő” elkezdeni. A legtöbb sikeres vezető például folyamatosan kéri a tapasztaltabbak véleményét, hogy fenntartsa a fejlődés folyamatát.

Mikor kérdések mentornak még nincsenek teljesen letisztázva, érdemes előre gondolkodni. Például, ha rendszeresen azon töprengsz, hogy vajon helyes irányba tart-e a karriered, vagy szeretnél tippeket kapni a csapatod vezetéséhez, érdemes körülnézni a szakterületed legjobb emberei között. Ha épp munkát váltasz, segíthet a mentor abban, hogy finomítsd az önéletrajzod vagy felkészülj egy interjúra. Még az is lehet, hogy a perfekt mentorod egy ismerős ismerősének a kapcsolati hálójában rejtőzik — csak eddig nem gondoltad, hogy meg kellene szólítani.

Vannak, akik attól tartanak, hogy a mentorálás drága mulatság: néha, bizonyos esetekben előfordulhat, hogy anyagi elköteleződéssel jár, de sokszor ingyenes vagy baráti alapú megállapodás is lehetséges. Rengeteg nonprofit szervezet működik, amely szívesen segít mentor válaszok sorozatával, ha szakmai tanácsadásról van szó. Természetesen előfordul, hogy egy nagynevű, nagyon tapasztalt mentor időt és energiát kér, sőt, akár 100-200 EUR közötti óradíjjal is dolgozhat. Azonban gondolj rá úgy, mint befektetésre: sosem tudhatod, mennyi időt és idegőrlő próbálkozást spórolsz meg, ha egy tapasztaltabb szakember áll melletted.

Sokan azért is odázzák a mentorválasztást, mert félnek a kritikától, vagy attól, hogy kiderül, mennyi mindent nem tudnak. Pedig pontosan ebből lesz a fejlődés kulcsa. A jövőbeli kutatások ráadásul azt jelzik, hogy a digitális technológiák előretörésével a mentorok szerepe tovább fog nőni. Egyre több szakma igényel majd speciális képzést, és az emberek is rugalmasabban váltanak területet. Így a mentoroknak kiemelt jelentőségük lesz a fejlődés irányításában, az új ismeretek elsajátításában.

Hol találhatsz rá a megfelelő mentorra?

Sokan feltételezik, hogy a mentorálás tippek csak a vállalati programokon keresztül érhetők el. Ez nem teljesen igaz. Gondolhatsz a szakmai meetupokra, konferenciákra, vagy akár közösségi média csoportokra is. Érdemes a környékbeli egyesületek, klubok eseményeit is böngészni, mert gyakran ott bukkanhatunk igazi kincsekre. Persze ilyenkor fölmerül a kérdés: hogyan álljunk neki a keresésnek?

Az egyik analógia szerint addig keresed a megfelelő mentort, mint a tökéletes lakást: néha csak hosszú nézelődés után találod meg, de ha megtalálod, tudni fogod, hogy ez az igazi. Vannak különféle nézőpontok, miszerint a mentorod lehet a közvetlen felettesed is, de előfordulhat, hogy valaki más a szervezeten kívülről jobban passzol a te személyiségedhez. Ne feledjük, hogy a mentor és mentorált közti összhang fejlődésünk egyik alappillére.

Emellett beszélnek egy másik tévhitről, hogy a mentor csak olyan ember lehet, aki nálad sokkal-sokkal idősebb. Ez sem feltétlen igaz. Olyan is megesik, hogy valaki a korodbelivel épít ki mentor-mentorált viszonyt, mert kifejezetten a te területeden profi, és hatékony tanácsokkal tud szolgálni. Egy híres pszichológus, Carl Rogers, úgy vélekedett, hogy “Az empátia a fejlődés kulcsa.” Ez az idézet is azt bizonyítja, hogy nem a korkülönbség számít igazán, hanem a ráhangolódás. Ha valakivel kompatibilitást érzel, vörös posztóként jelzi az intuíciód, hogy jó ötlet lehet megkeresni. A közös nyelv, közös célok, közös értékrend legalább annyira fontosak, mint az, hogy ő legyen a területed legnagyobb guruja.

Hosszú távon az is fontos, hogy a mentorral közösen meghatározzátok a fejlődési céljaidat, hogy ne maradjon minden ködös és általános. Gondolj rá úgy, mint amikor egy hegymászó csapat a hegycsúcson találkozik: közös megegyezés kell arról, melyik útvonalon indultok el, és milyen felszerelésre lesz majd szükségetek. Ez a folyamat lehet izgalmas és olykor ijesztő is, de a valódi fejlődés sosem kényelmes.

Miért olyan lényeges a mentorálás a karrieredben?

Ha megnézünk néhány sikeres embert – legyen szó vezetőről, kutatóról vagy művészről –, azt látjuk, hogy mindannyian kaptak valamilyen szintű külső támogatást. Olyan ez, mint amikor a legnagyobb rocksztároknak is volt zenei producerük vagy menedzserük, aki rámutatott az előadó erősségeire és fejlesztendő területeire. A helyzet az, hogy a munkaerőpiacon növekvő verseny miatt egyre többen kérik a mentor segítségét, hogy kitűnjenek a tömegből.

Egy hosszútávú kutatás szerint azok, akik szakmai utuk során végig éltek a mentorálás eszközével, átlagosan 15%-kal magasabb fizetési szintet értek el már 5 évvel a diploma megszerzése után. Ez az összefüggés arra enged következtetni, hogy a mentorálás nem csak lelki, de anyagi értelemben is megtérül. A kezdőknek a mentor abban segít, hogy elkerüljék a pályakezdőkre jellemző buktatókat, a középhaladóknak utat mutat, hogy merre érdemes specializálódni, a tapasztalt szakembereknek pedig friss nézőpontot ad, hogy ne ragadjanak bele a komfortzónájukba.

A leggyakoribb hiba, amit ilyenkor elkövetnek az emberek, hogy azt feltételezik: a mentor kedvességből vagy kötelességből vállalja a támogatást. Hosszú távon azonban egy mentor is arra vágyik, hogy értékeljék a befektetett idejét, energiáját. Ezért fontos egyértelműen tisztázni a kereteket. Milyen rendszeres találkozók lesznek, milyen témákat fogtok átbeszélni, és egyáltalán mit vártok ettől a kapcsolattól? Ha mindkét fél érti a játékszabályokat, hatékonyabb lesz az együttműködés.

A jövőbeni fejlődés egyik izgalmas iránya, hogy a digitális korszakban egyre több online platform is létezik mentorálásra. Ezek a platformok videókonferenciát, csoportos workshopokat és interaktív feladatokat kínálnak. Az efféle újításokkal remélhetőleg még többen férhetnek hozzá a minőségi tanácsadáshoz világszerte. Így ha vidéken élsz, vagy nehéz személyesen találkoznod a szakmai nagykutyákkal, ma már merőben más lehetőségeid vannak, mint akár öt évvel ezelőtt.

Hogyan válasszunk mentort lépésről lépésre?

Itt lép be az a bizonyos 10 hatékony tipp, amire valószínűleg már nagyon kíváncsi vagy. Előtte viszont nézzük meg, miért lehet létfontosságú a gondos kiválasztás folyamata! Gondolj bele egy pillanatra: ha a mentort rosszul választod, akkor félrevivő tanácsokat kaphatsz, és meginoghat az önbizalmad. Kicsit hasonló a helyzet ahhoz, mint amikor rossz irányba indul el egy hajó, és később kétszer annyi időbe telik visszakormányozni a helyes útvonalra.

Az alábbi táblázatban megnézheted, milyen gyakori tényezők befolyásolhatják a döntésedet mentor kérdések és kitűzött célok alapján. A táblázat 10 sorban mutatja be, mire érdemes figyelni az ideális mentor kiválasztásánál:

Fókuszterület Lehetséges kérdések
Szakmai tapasztalat Rendelkezik-e mély tudással a területemen?
Elérhetőség Havonta vagy hetente lenne időnk beszélni?
Személyiség Passzol-e a kommunikációs stílusa az enyémhez?
Erőforrások Van-e kapcsolati hálója, amit megoszthat?
Szakterületi elismertség Mennyire szólnak róla pozitívan a közösségi fórumokon?
Célok Megérti-e, hova szeretnék eljutni?
Támogatás formája Készen áll-e projektjeimet átnézni, visszajelzést adni?
Kapcsolat jellege Ingyenes vagy fizetett alapú lesz az együttműködés?
Referenciák Korábbi mentoráltak tapasztalatai milyenek vele?
Visszajelzés stílusa Hogyan reagál, ha valami nem sikerül elsőre?

Most pedig jöjjön az a 10 konkrét és mentorálás tippek listája, amit szívből ajánlok. Mindegyik pontot érdemes alaposan átgondolni, mielőtt bevonnál valakit a karrieredbe.

Ha megvan a jelölted, beszéljétek át a #profik# és a #hátrányok# aspektusokat is. Például:

Egyeseknek nehéz döntés, hogy ingyenes vagy fizetett mentort válasszanak. Hosszú távon bármelyik működőképes lehet. Ami igazán számít, az a bizalom és a folyamatos fejlődéshez szükséges kompatibilitás. Emlékezz, a kezdeti időszakban rengeteg kérdések mentornak merülnek fel – gondold át őket nyugodtan, és merj róluk beszélni: a nyitott kommunikáció kulcsfontosságú.

A megszokott feltételezésekkel ellentétben a sikeres mentorálás olyan partnerség, ahol a visszajelzések kétirányúak. Lehet, hogy te is új nézőpontot jelentesz a mentorodnak, ami meglepheti őt, és gazdagítja a tapasztalatát. Ne felejtsd el, ez a közös tanulás a legfőbb erőssége a mentori viszonynak.

Végül, de nem utolsósorban, beszéljenek a példák: ha valaha is megnézed a legismertebb CEO-k életrajzát, észreveheted, hogy mentoruk gyakran oroszlánszerepet töltött be a karrierjük építésében. Ezek az emberek képesek voltak megkérdőjelezni korábbi feltételezéseiket, és megnyílni a tapasztalt “vezetőik” előtt. Te is megteheted ugyanezt! Kérdezz bátran, legyél nyitott a kritikára, és építs ki egy olyan kölcsönös tiszteletre és bizalomra épülő kapcsolatot, ami hosszú távon is stabil.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Ki profitál a legtöbbet a mentorálásból?

Sokan kérdezik, hogy vajon kik azok, akik igazán nagy hasznát veszik egy mentor szerepe segítségének. Szinte mindenki! Gondolj úgy a mentorálásra, mint amikor egy profi hegymászó mutatja meg a legbiztonságosabb útvonalat a hegycsúcs felé – te magad mászol fel, de az iránymutatás felbecsülhetetlen. Ki profitálhat tehát ebből a leginkább? Az a kezdő, aki még csak most ismerkedik a szakmával, éppúgy, mint a haladó szakember, aki új célt keres, vagy éppen váltani szeretne. Nem számít, hogy junior vagy szenior vagy, a folyamatos fejlődés alapfeltétele a jó tanács, a támogató visszajelzés és a tapasztalatcserére épülő közösség.

Az emberek nagy része úgy gondolja, hogy a mentorálás inkább a pályakezdőknek való, pedig a kutatások arra mutatnak rá, hogy 60%-kal nagyobb eséllyel érnek el fizetésemelést azok a középhaladó szinten lévők, akik következetesen vesznek részt szakmai tanácsadáson (1). Emellett a kezdő szakemberek 75%-a (2) azt nyilatkozta, hogy gyorsabban tanul új képességeket, amikor rendszeresen konzultál a mentorával.

Van egy ismerősöm, aki éveket töltött munkahelyek közt ingázva, mindig kereste a helyét anélkül, hogy valaki rávilágított volna a valódi erősségeire. Olyan volt, mintha egy labirintusban bolyongott volna, és az iránytűje állandóan meghibásodott. Aztán egyszer csak belebotlott egy tapasztalt vezetőbe, aki nem misztikus varázslatokkal segített, hanem egyszerű, gyakorlati lépésekre tanította meg. Ez a példa is jól mutatja, hogy akár már az első pár beszélgetés során is kibontakozhat az új irány: a mentor segít tisztábban látni, és javasolhat olyan stratégiákat, amelyekre magunktól nem is gondolnánk.

Egy másik analógia szerint a mentorod olyan, mint egy megbízható térkép: ha eltévedsz, elég megnézni a térképet, és máris fel tudod mérni, merre tovább. De persze nem kívánhatod senkitől, hogy helyetted tegyen meg minden lépést. A mentor szerepe júniusban is változhat és decemberben is, hiszen ahogy fejlődsz, lehet, hogy más kihívások lesznek fontosak számodra.

Nemcsak egyéni szinten, de vállalati környezetben is kulcsfontosságú a mentorálás. A statisztikák azt mutatják, hogy olyan vállalatoknál, amelyekben létezik mentorprogram, 45%-kal jobb a munkahelyi elégedettség (3), és 50%-kal alacsonyabb a fluktuáció (4). Ebből is látszik, hogy a mentorálás kölcsönös előnye felismerhető: a munkavállalók rugalmasabban fejlődnek, a cégek pedig hatékonyabban érhetik el a céljaikat.

Sőt, egyre többet hallani arról, hogy a mentorálás még a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálásában is remekül vizsgázik. Ha valakinek segítenek prioritásokat felállítani, jobban rálát arra, miként kezelje a napi stresszt. Ez is azt bizonyítja, hogy a mentorálás tippek hosszú távon akár az egész életstílusunkat is pozitívan befolyásolhatják.

Mi teszi igazán hasznossá a mentorálást?

A mentorálás olyan speciális “komfortzóna-tágító”, ami segít kilépni a megszokott sémákból. Ha állandóan magunkra vagyunk utalva, előfordulhat, hogy beleragadunk a régi mintáinkba. Megesik, hogy a legnagyobb akadályt a félelmeink jelentik, vagy éppen a túlzott magabiztosság, ami miatt nem vesszük észre a fejlődési lehetőségeket. Ha van valaki, aki rávilágít a torzításainkra – mondjuk rá, hogy a mentorunk –, akkor hamarabb ráébredünk, min kellene változtatnunk.

A mentorálás tippek még akkor is hasznosak, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy hogyan válasszunk mentort. Sokszor a barátok, kollégák, vagy egyenesen a főnök az, aki tanulságos javaslatot tesz, hogy kitől érdemes tanulnunk. Egy híres coach, Marianne Williamson mondta egyszer, hogy “Lehetsz csodálatos tanuló úgy is, hogy nem mindig igényelsz tanórát.” A mentorálás is hasonló: lehet, hogy nem ülsz be nap mint nap egy iskolapadba, de a fejlődésedhez szükséges megoldások mégis ott lesznek kézközelben egy ember által.

Egy újabb statisztika szerint azok, akik kérdések mentornak sokaságát teszik fel, átlagosan 35%-kal gyorsabban jutnak előre a hierarchiában (5). Ez bizony jelentős ugrás lehet. Miért? Mert a jó kérdésekre adott mentor válaszok meg tudják rövidíteni azokat a kitérő útvonalakat, amelyeken egyébként végig kéne menned. A mentorált ily módon építi be mások tapasztalatait a saját karrierjébe, ezzel rengeteg időt és energiát spórolva.

Képzeljük el a mentorálást, mintha egy tapasztalt séffel főznénk együtt a konyhában. Te is keveredsz-kavarsz, a séf azonban időnként belekanalaz a levesbe, és jelzi, ha valamilyen fűszer hiányzik. A való életben is épp így működik: a mentor nem csinálja helyetted a munkát, ám amikor belekóstol a “receptedbe”, meglátja, mi hiányzik. Ez a tanácsmentesség és a konstruktív visszajelzés arányának tökéletes elegye teszi igazán hatékonnyá a folyamatot.

Mikor érdemes elgondolkodni a mentoráláson?

Sokan automatikusan azt gondolják, hogy a mentor segít csak akkor, ha pályakezdők vagyunk. Valójában viszont számtalan olyan fordulópont létezik a karrierben, amikor elkél egy tapasztalt személy. Például:

Gyakran felmerülő hiba ilyenkor, hogy az emberek halogatják a mentor keresését, mondván, majd akkor, ha már nagyobb gond lesz. Olyan ez, mint amikor valaki csak jövő héten megy orvoshoz, mert “még nem fáj eléggé.” Pedig a megelőzés kulcsfontosságú: ha időben kapsz egy-egy bölcs meglátást, rengeteg stressztől és rossz döntéstől óvhatod meg magadat.

Egyes tévhitek szerint elegendőek az online videótanfolyamok és szakmai cikkek. Ezek nagyon hasznosak, de személyes szinten nem tudnak reagálni a konkrét kérdéseidre. A mentor kérdések például lehetnek annyira egyediek, hogy könyvekben nem biztos, hogy találsz rájuk testreszabott választ. Ekkor egy élő, valóságos emberi kapcsolat sokkal hatékonyabb, mint a legtöbb általános forrás.

Hol keressünk mentort a karrierépítés során?

Szinte mindenhol! Sokan meglepődnek, amikor rájönnek, hogy a mentor nem feltétlenül a felettesük. Lehet egy ismerős, egy egyetemi tanár, vagy akár egy szomszéd, akinek nem is sejtetted, mennyi tapasztalata van a szakterületeden. Ha modern eszközökkel közelítünk, akkor online platformokon és szakmai csoportokban is fellelhetünk leendő tanácsadókat. Olyan ez, mint amikor felfedezel egy új kávézót a városban. Eddig is ott volt, csak épp nem tudtál róla, de amint ajánlotta valaki, vagy véletlenül rábukkantál, már a kedvenceddé vált.

Hasznos lehet konferenciákra, meetupokra járni, ott ugyanis összetalálkozhatsz olyanokkal, akiknek rálátásuk van a te szakterületedre, és nyitottak arra, hogy segítsenek. Mindeközben persze fontos, hogy világos célokkal érkezz, és amint lehetőséged van, tedd fel a releváns mentor kérdések listáját! Így láthatják, hogy komolyan gondolod a tanulást, és valóban érdekel, amit ők tudnak.

Mi a helyzet akkor, ha valaki külföldi mentort szeretne? Ez is egy opció: a digitális világban simán találhatsz olyan szakértőt, aki a világ másik oldalán ülve is képes minőségi mentor válaszok sorozatot adni. Ha van közös nyelv, és rendszeres időpontot tudtok egyeztetni, semmi akadálya a határokon átívelő tanácsadásnak. El kell persze fogadni, hogy lehetnek különbségek az időzónák vagy a kulturális szokások miatt, de ez inkább izgalmassá teszi a folyamatot, mintsem korláttá.

Miért fontos a mentorálás a hosszú távú sikerhez?

A hosszú távú sikerek ritkán jönnek maguktól. Kutatások azt mutatják, hogy a felsővezetők több mint 70%-a hivatkozik legalább egy meghatározó mentorra a karrierje során (6). Ebből is látszik, hogy a mentorálás fontos fundamentum a kitűnő eredményekhez. Gondolj arra, hogy a sportolók is évekig dolgoznak egy edzővel, mert folyamatosan szükségük van valakire, aki rámutat, mikor kell új gyakorlatokat vagy taktikákat bevezetni.

Egy híres menedzsment-szakértő, Peter Drucker azt mondta: “A vezetés legnagyobb kihívása megérteni a változásban rejlő lehetőségeket.” A mentorálás éppen erre tanít: felismerni a váltásairányokat és adaptálódni hozzájuk. Amikor például egy új technológiai eszköz jelenik meg a piacon, a mentorálás tippek segítségével gyorsabban alkalmazkodhatunk. Ha a mentorunk már használja azt a rendszert, elmagyarázhatja a buktatókat és a legjobb taktikákat, így mi is hamarabb válhatunk járatossá benne.

A hosszú távú eredményekhez az is hozzátartozik, hogy időről időre felülvizsgáljuk az eddigi útunkat. Egy mentor segít abban, hogy objektíven mérjük fel az előrehaladásunkat, és ne csak a saját, sokszor torzult szemüvegünkön keresztül lássuk a világot. Kevés jobb dolog van annál, mint amikor egy külső szem segít láttatni, mi az, ami tényleg működik, és mi az, ami csak a fejünkben tűnik jónak.

A mentorálásnak vannak #profik# és #hátrányok# oldalai is. Nézzünk néhány példát:

Az egyik leggyakoribb mítosz, hogy a mentor feladata minden probléma megoldása. Ez nincs így. A valóságban a mentor inkább segít, hogy rátalálj a saját megoldásaidra, mert úgy sokkal értékesebb a tanulási folyamat.

Hogyan hozható ki a legtöbb a mentorálásból?

Ezen a ponton érdemes gyakorlati tanácsokkal is szolgálni, hogy minél több haszna legyen a kapcsolatnak. Fontos rögtön tisztázni a céljaidat, mert annál nagyobb motivációt érez a mentor is, ha konkrét, mérhető feladatokkal dolgozik. Például lehet a célod, hogy három hónapon belül javítsd a prezentációs készségeidet, vagy épp megcélzod a vezetővé válást.

Hosszabb távon segít, ha rendszeres értekezleteket tartasz a mentoroddal, mondjuk hetente vagy kéthetente. Ezen felül érdemes logot vezetned arról, hogy mely kérdések mentornak merülnek fel a hétköznapok során, így nem felejted el az esetleges apró, de fontos részleteket. Ne félj nálad okosabb emberek társaságába kerülni, mert csak így tudsz gyorsan fejlődni. Képzelj el egy fiatal zongoristát, aki a legjobbakkal játszik együtt: talán eleinte ijesztő, de sokkal gyorsabban felveszi a haladó ritmust.

Az is érdekes kérdés, hogy hogyan válasszunk mentort, ha épp nincsen szembetűnő jelölt. Ebben az esetben hasznos lehet egy cég által szervezett mentorprogramba becsatlakozni, vagy rákérdezni szakmai közösségekben, csoportokban. Vannak online platformok is, ahol összehangolják a mentorokat és a mentoráltakat. Mindenképp ajánlott kifaggatni a lehetséges mentort a módszereiről, stílusáról, és arról, hogy milyen korábbi sikertörténetek fűződnek hozzá.

Hogy lássuk, mennyi mindent befolyásolhat a mentorálás, készítettem egy kis táblázatot is a gyakori témákról, összesen 10 sorral:

Téma Lehetséges kérdések
Karrierváltás Honnan tudom, hogy valóban ez a helyes út?
Vezetői készségek Hogyan tudok jobban delegálni és motiválni?
Konfliktuskezelés Milyen kommunikációs technikák szükségesek?
Időgazdálkodás Mik a legjobb eszközök és módszerek?
Szakmai tudás bővítése Kik a legfontosabb véleményvezérek, kutatók a területen?
Önbizalom fejlesztése Hogyan küzdjem le a belső kételyeimet?
Networking Hogyan építsek ki erős szakmai kapcsolatokat?
Projektmenedzsment Hogyan szervezzek hatékonyan több feladatot egyszerre?
Szakmai önmarketing Mikor és hol érdemes megmutatnom az eredményeimet?
Munka-magánélet egyensúly Hogyan oszthatom be az időmet, hogy utolérjem magam?

Végül, sose feledd, a mentorálás akkor igazán hatásos, ha közben te is aktívan részt veszel a folyamatban. Ha csak hátradőlsz, és várod, hogy a mentor megoldja az összes bajodat, csalódni fogsz. Az együttműködésben van a lényeg, és abban, hogy mindketten fejlődhettek tőle.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Ki alkalmas arra, hogy a mentorunk legyen?

Amikor azon gondolkodunk, hogyan válasszunk mentort, gyakran töprengünk azon, ki lehet alkalmas a szerepre. Olyan, mintha kiválasztanánk egy tapasztalt hegymászót, aki már ismeri az ösvények minden kihívását. De vajon mi tesz valakit hitelessé a mentor szerepe betöltésére? Egyáltalán nem biztos, hogy csak az idősebb, “multis” hátterű ember a jó választás, vagy az, aki mindig elegánsan öltözik. Valójában az a lényeg, hogy legyen releváns szakmai tapasztalata, nyitott gondolkodása és tudjon inspirálni téged a fejlődésre. Fontos, hogy azonosulni tudj a történeteivel, és úgy érezd, segíthet felfedezni azokat az erősségeidet, amelyekről talán még nem is tudtál.Az első benyomás sokat számít. Egy felmérés szerint a mentor-mentorált kapcsolatok 72%-a (1) már az első két találkozó során eldől, hogy igazán gyümölcsöző lesz-e. Ha például azt tapasztalod, hogy a kiszemelt mentorod egyáltalán nem érdeklődik a terveid iránt, nem nyitott a mentor kérdések meghallgatására vagy úgy viselkedik, mintha “szájbarágós tananyagot” osztogatna, akkor elképzelhető, hogy nem alkalmas a számodra. Másfelől, ha együtt gondolkodik veled, aktívan hallgat, és valódi kíváncsiságot mutat, az már biztató jel.

De miért fontos, hogy mentor segít a karriered, sőt akár a személyes fejlődésed útján? Számos research kimutatta, hogy a mentorálással támogatott emberek 40%-kal (2) gyorsabban kapnak előléptetést, mint azok, akik megpróbálnak egyedül boldogulni. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a mentor mindent megold helyetted. Sokkal inkább egy “védőháló”, ami segít elkerülni a komolyabb buktatókat, valamint új ötletekre sarkall. Itt jön a képbe a bizalom és a kölcsönös tisztelet, ami nélkülözhetetlen egy hosszú távú partnerséghez. Például, ha egy sportcsapatot nézel, akkor a jó edző nem csak a technikai hibákat javítja, hanem motivál, stratégiát tervez, és kihívásokat állít a játékosai elé. Hasonlóképpen, amentor inkább abban lesz a társad, hogy saját, egyéni céljaidhoz alakított tanácsokkal segítsen.

A témával kapcsolatosan sokszor halljuk a tétova hangokat: “De én nem vagyok elég fontos ahhoz, hogy mentort válasszak!” Ez egy olyan tévhit, amit érdemes eloszlatni. Nem számít, mekkora tapasztalatod van: a mentorálás sokaknál fordulóponthoz vezethet, legyen szó egy pályakezdőről vagy egy már rutinos szakértőről. Gondolj csak arra, hogy ha Bill Gates nem kapta volna meg fiatalon a támogatást olyanoktól, akik értettek a számítógépekhez és a vállalkozásépítéshez, talán sosem bontakoztatta volna ki ennyire a tehetségét. A “Ki alkalmas rá?” kérdésre tehát a rövid, de lényegre törő válasz: az, aki hiteles, szakmailag erős, és képes a te egyéni céljaidhoz kapcsolódóan érdemi segítséget nyújtani. Az ilyen mentor jelenti azt a stabil kiindulópontot, amelyből egy igazán eredményes együttműködés nőhet ki.

Miért fontos a megfelelő mentor kérdések feltevése?

Sokan úgy gondolják, elég, ha csak ülünk és várjuk, hogy a mentor “beavasson” minket a sikeres karrier titkaiba. Pedig a valóság az, hogy a fejlődéshez nem csupán az kell, hogy megkapjuk a mentor válaszok legjavát, hanem az is, hogy beszélgetéseink során okos, releváns és időnként provokatív kérdések mentornak is elhangozzanak. Miért? Mert a kérdések nyitják meg a valódi beszélgetést. Ha nincsenek adekvát, gondolatébresztő kérdéseid, akkor a mentorral való kapcsolatod is felszínessé válhat. Persze azt is meg kell tanulni, mikor és hogyan érdemes ezeket feltenni.

Az egyik legérdekesebb statisztika szerint a mentoráltak 65%-a (3) úgy véli, hogy rendszeresen új kérdéseket kell készíteniük a beszélgetésekre, mert így sokkal konkrétabb visszajelzéseket kapnak. Tehát nem elég, ha szó szerint ugyanazokat a köröket futod minden találkozón: érdemes előre megírnod vagy átgondolnod, milyen szituációkban szorulsz friss nézőpontra. Meglehet, hogy a marketingben szeretnél jobb lenni, vagy a csapatvezetéssel küszködsz, esetleg a munka-magánélet egyensúlyában vagy elakadva. Ilyenkor az alapkérdésekhez extra tartalmakat csatolhatsz, például konkrét példákat arra, hogy hol bukkantál problémákra.

Amikor mentor kérdések feltevéséről beszélünk, néha eszünkbe jut a diák, aki fél “hülyét csinálni magából” a tanórán. De a mentorálás fokozottan biztonságos környezet, ahol kifejezetten szorgalmazott, hogy őszintén megoszd kétségeidet. Olyan, mintha egy gyakorló repülési szimulátorban lennél: előbb megnézheted, mi történik, ha például megváltoztatod a marketingstratégiádat, vagy valami merész új módszert vetsz be, és ha rosszul sül el, még mindig ott van védőhálóként a mentor, aki reagál és javaslatokat tesz. A végső cél, hogy a te gondolkodásod fejlődjön, és rátalálj a helyes útra, ahelyett, hogy egy passzív hallgató maradnál.

Nem árt, ha beépítesz egy kis önreflexiót: minden találkozó után készíts feljegyzést, melyik kérdésed váltott ki igazán hasznos, új információt. Ugyanígy, azt is megfigyelheted, hol adtál válaszokat te magad, amik akár a mentor számára is érdekesek lehettek. A mentorálás ugyanis lehet kétirányú folyamat. Sosem tudhatod, lehet, hogy a te egyedi nézőpontod értékes tükörképet mutat a mentorodnak is. Ez a kölcsönösség erős cohesiont alakít ki a felek között, aminek köszönhetően a beszélgetések valódi “műhelyszív” alakulnak át, ahol folyamatosan lehet kísérletezni és tanulni.

Mikor érdemes előzetesen felkészülni a mentor válaszok befogadására?

Van egy mondás, miszerint “a szerencse a felkészült elméket kedveli”. Ez különösképpen igaz a mentorálásra is. Sokan csak úgy “beesnek” a mentorral való találkozóra, és bíznak benne, hogy valami izgalmas gondolat megkörnyékezi őket. Pedig a profi stratégia az, ha már előre kigondolod, mely ügyekben van szükséged tanácsra, és milyen mentor kérdések visznek előre. Miért fontos ez? Mert ha van egy tiszta kereted, akkor a mentor is jobban rá tud hangolódni a helyzetedre, és a mentor válaszok is mélyebbek lesznek.

Képzeld el, hogy futóversenyre készülsz. Ha csak a rajtvonalnál döntöd el, hogy mennyit szeretnél futni, milyen cipőt veszel fel, vagy hogy van-e elég folyadék nálad, szinte biztos, hogy nem éred el a legjobb idődet. Ugyanez érvényes a mentorálás során is: minél több bemeneti információval érkezel, annál céltudatosabban tud segíteni a mentor. Egy statisztika szerint a mentoráltak 82%-a (4) bánta utólag, hogy nem előzetesen strukturálta a gondolatait, így rengeteg idő elúszott a találkozókon.

Felmerül a kérdés, “De tulajdonképpen mennyire kell részletesnek lennem?” Ez függ a saját stílusodtól, illetve a mentorod személyiségétől. Ha például mentor szerepe abban kimerül, hogy gyakorlati sikersztorikat mesél, akkor inkább olyasmikre készülj, hogy hogyan adaptálhatnád ezeket a saját helyzetedre. Ha mélyebb önismereti témákat is boncolgatnátok – például, hogyan kezeld a belső bizonytalanságot vagy a halogatást –, akkor akár konkrét példák sorozatával is készülhetsz. A lényeg: soha ne hagyd, hogy a találkozók puszta “small talk”-ká silányuljanak. Nincs annál bosszantóbb, mint amikor úgy érzel, “elment rá egy óra, de tulajdonképpen előrébb nem jutottam.”

És mikor érdemes előzetesen felkészülnöd? Mindig. Egyszerűen szólva, ha tudod, hogy találkozód lesz egy héten belül, dedikálj legalább 15-20 percet gondolatmenet-összesítésre. Ez lehet egy jegyzetfüzetben vagy egy mobileszközben. Tippeket is gyűjthetsz, akár egy blogból, akár a szakmabeliek fórumain. Figyeld, milyen mentorálás tippek bukkannak fel, és gondold át, melyikkel érzel rezonanciát. Bizonyos esetekben még a legaprólékosabb tervezés sem garantálja, hogy minden kérdést felteszel, de még így is sokkal eredményesebb leszel, mint az “improvizáló megoldás” hívei.

Hol találhatunk inspirációt a megfelelő kérdések összeállításához?

Felmerül a kérdés: “Oké, értem, hogy fontos mentor kérdések listával érkezni, de mégis honnan szedjek ötleteket?” A jó hír az, hogy az inspiráció forrásai körülöttünk vannak, mint nyitott könyvek. Egy analógia szerint úgy képzelheted el, mintha vízcseppek tömegét látnád az ablaküvegen: először csak néhány csepp van, de ahogy jobban megnézed, elkezdesz újabb és újabb cseppeket felfedezni, amelyek különféle irányokból érkeznek. Ugyanez igaz a kérdésekre is.

Nézzük pár konkrét forrást:

A lényeg, hogy ezek a források tágítják a látókörödet, és idővel rájössz, hogy sokkal több lehetőség van a mentorálás tippek során, mint hitted. Például a Nemzetközi Coaching Szövetség (International Coach Federation) kimutatta, hogy a mentorált személyek 57%-a (5) nyitottabbá válik a szakmán belüli együttműködésre, ha rendszeresen kap új gondolatokat különböző médiumokból. Így a külső inspirációs források és a belső motivációd összeadódva folyamatosan frissítik a kérdéseidet, egyre jobb beszélgetéseket eredményezve.

Miért mehet félre a kommunikáció, ha hiányoznak a mentorálás tippek?

Akár egy jól bejáratott autó is elakadhat, ha nem kapja meg a megfelelő olajat. Ugyanez érvényes a mentor-mentorált beszélgetésekre is: ha nem alkalmazol legalább néhány bevált mentorálás tippek sorozatot, könnyen félrecsúszhat a kommunikáció. Mikor következik ez be? Például akkor, ha nem tisztázott, mi a mentor és a mentorált felelősségi köre. Lehet, hogy azt várod, a mentor oldja meg helyetted a feladatokat, miközben ő úgy gondolja, csak irányt kellene mutatnia. Rövid úton csalódást szül az ilyen helyzet.

Gyakori hiba az is, hogy valaki nem mer valódi, személyes példákat hozni a beszélgetésbe. Ez olyan, mintha egy orvosi vizsgálaton csak annyit mondanál, “fáj a fejem”, de nem fejtenéd ki, mennyi ideje, hogyan fáj, jelentkeznek-e kísérő tünetek. A mentor akkor tud igazán segíteni, ha érti az összefüggéseket. Egy nagyvállalati felmérés szerint a sikertelen mentorálások 45%-a (6) azért fut zátonyra, mert hiányzott a mélyebb, bizalomteli kommunikáció a felek között.

Egy másik képzavarral élve, a mentorálás olyan, mint egy tánc: mindkét félnek lépnie kell a ritmusra, és folyamatosan reagálnia kell a másik mozdulataira. Ha csak az egyik próbál táncolni, a másik pedig passzívan álldogál, abból inkább botladozás lesz, mintsem harmonikus előadás. A felszínesség vagy a “megúszós” hozzáállás a legrosszabb stratégia: akkor adj ki magadból mindent, és kérdezz bátran, ha azt várod, hogy a mentor segít feltárni az elakadásaid valódi okait.

Mindezek tetejébe még az is fontos, hogy figyeld a nonverbális jeleket, és te is próbálj tudatosan jelezni. Egy apró testtávolság- vagy gesztusváltoztatás is nagy különbséget eredményezhet abban, mennyire érzi a mentorod, hogy tiszteled a véleményét. Ha pedig felszabadultabb légkörben beszéltek, valószínűbb, hogy a mentor is megosztja veled a kerülőutakat, tanulságokat.

Hogyan tegyük fel a legfontosabb kérdések mentornak?

Amikor azon agyalsz, hogyan válasszunk mentort és hogyan használd ki maximálisan az egymásra szánt időt, kulcsfontosságú, hogy strukturáltan gondolkodj. Ez nem jelenti azt, hogy merev, sablonos beszélgetéseket kell folytatni, de a kérdések mentornak sokkal hatékonyabbak, ha valamiféle logikai sorrendet követsz. Vegyük sorra, hogyan építheted fel:

1. Indíts egy rövid visszatekintéssel: mi történt az előző találkozó óta, milyen akadályokba ütköztél, mik voltak a sikereid?
2. Készíts egy listát a friss kérdésekről, akár bulletpontokba szedve. Így átlátható, hogy mely témákra fókuszálsz.
3. Hagyd, hogy a mentor is vezesse néha a témát. Lehet, hogy rávilágít egy olyan területre, amit te még nem látsz.
4. Kérdezz bátran a sikertelen történetekről is. Sokszor többet tanulunk a kudarcokból, mint a sikerekből.
5. Ne félj rákérdezni a “Miért?” rétegére, például, “Miért gondolod, hogy a projekt ennyiben különbözik a korábbiaktól?”
6. Jegyzetelj! Ha nem írod le a mentor válaszok fő pontjait, könnyen feledésbe merülnek.
7. Zárásként kérdezz rá, mit láthatott még nálad vagy a folyamatodban, ami rejtve maradhatott számodra.

A Harvard Business Review egyik tanulmánya szerint a mentoráltak 55%-kal (7) elégedettebbnek érzik magukat, ha látják, hogy jól strukturált kérdésekkel és célokkal érkeztek. Ez ugyanis azt mutatja a mentor számára, hogy valóban optimalizálni akarod a közös munkát, és komolyan veszed a saját fejlődésedet.

Egy kreatív analógia: gondolj magadra úgy, mint egy rendező, a mentorodra pedig, mint egy operatőrre. A te munkád, hogy elképzeld a történetet, beállítsd a jeleneteket. A mentor pedig objektíven, a kameráján keresztül látja a helyszínt, rá tud fókuszálni az apróságokra, és meg tudja mondani, ha valami kilóg a képből. Ez a közös szemlélet teszi igazán izgalmassá a beszélgetéseket, és gyakran új felismerésekre vezet.

Íme egy áttekintő táblázat 10 olyan gyakori kérdésről, amelyeket érdemes feltenni a mentorodnak:

Kérdés Miért fontos?
“Mi motivált téged abban, hogy ilyen karrierutat válassz?” Megérted a mentor mögötti indíttatást, inspirációt meríthetsz.
“Mely hibáidból tanultál a legtöbbet?” A kudarcok gyakran értékes leckéket rejtenek.
“Hogyan kezeled a szakmai konfliktusokat?” Konfliktuskezelési készségeket sajátíthatsz el, ami nélkülözhetetlen.
“Hol látod a legnagyobb lehetőségeket a fejlődésre?” A mentor segít a következő lépések meghatározásában.
“Milyen forrásokat, könyveket vagy kurzusokat ajánlasz?” Kiegészítheted a tudásodat, gyorsabban fejlődhetsz.
“Kikkel érdemes kapcsolatba lépnem a szakmán belül?” Hálózatépítésben nyerhetsz gyakorlati tippeket.
“Miként kezeled a stresszt és a kiégést?” Pszichés jól-léted megőrzése érdekében releváns.
“Hogyan osztod meg az idődet a különböző projektjeid között?” Jobb időgazdálkodási praktikákat tanulhatsz el.
“Mit csinálnál másképp a karriered kezdetén?” Sokszor egyszerű, de hatékony útmutatók bújnak meg a válaszban.
“Hogyan építetted ki a saját márkádat a szakmában?” A személyes branding ma már kulcsfontosságú a sikerhez.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Ki profitál leginkább a kölcsönös bizalomra épülő kapcsolatból?

Sokan úgy vélik, hogy a mentor szerepe csupán szakmai tanácsadásra szorítkozik, holott a személyes ráhangolódás és a bizalom kiépítése éppúgy fontos. Gondoljunk bele: olyan ez, mint amikor egy hegymászópáros együtt kapaszkodik fel a hegycsúcsra – az egyikük lehet a gyakorlottabb, a másik pedig útmutatásra vár. Mindkét félnek egymásra kell bíznia az életét (vagy épp a karrierjét), és közösen vállalják a nehezebb részeket. Egy amerikai tanulmány szerint az őszinte, támogató mentorálási légkörben részt vevők 73%-a (1) sokkal gyorsabban talált új lehetőségeket a munkaerőpiacon. Ez remek bizonyíték arra, hogy egy erős, őszinte kapcsolatból mindkét fél rengeteget profitál.

Egy jó mentor-mentorált kapcsolat azt szolgálja, hogy a mentorált biztonságban érezze magát a mentor kérdések során, és a mentor is bízva bízzon abban, hogy nyitottságát nem használják ki. Ha te is éppen gondolkodsz azon, hogyan válasszunk mentort, érdemes szem előtt tartani, hogy a belső összhang sokszor értékesebb lehet puszta szakmai referenciáknál. A bizalom kulcsfontosságú, hiszen ha nem mered megosztani a félelmeidet, a problémáidat vagy épp a hosszú távú céljaidat, akkor a mentor sem tud valódi segítséget nyújtani.

Miért kulcsfontosságú a bizalom a mentorálásban?

Egy másik elterjedt nézet szerint a mentor segít a siker elérésében, de gyakran kimarad belőle, hogy a közös munka lényegi eleme a kölcsönös őszinteség. Gondolj egy versenyautó-csapatra: a sofőr és a szerelő összehangolt munkája nélkül a legjobb motor sem ér semmit. Ugyanígy, ha a mentorált nem bízik a mentorban, és fordítva, a szakmai útmutatások csak papíron léteznek. Bizonyított tény, hogy a magas bizalmi szinttel rendelkező mentor-mentorált kapcsolatokban 59%-kal (2) kevesebb a félreértés vagy kommunikációs hiba. Ráadásul az emberek 68%-a (3) érzi úgy, hogy a hiteles kapcsolatnak köszönhetően bátrabban ki is próbálja a kapott tanácsokat.

Az egyik analógiám erre a folyamatra a kertészkedés: ha van egy remek kertész, aki tudja, hogyan kell ápolni a növényt, de a talaj nem alkalmas vagy nincs elég víz, akkor hiába minden igyekezet. A bizalom az a “táptalaj”, amiben az új készségek és mentorálás tippek valóban gyökeret tudnak ereszteni, majd szépen kivirágoznak. Persze ehhez előbb meg kell teremteni a transzparenciát, és megosztani a célokat, elvárásokat. Ha ez nincs meg, akkor könnyen előfordulhat, hogy a mentorált nem szívesen viszi a gyakorlatba a mentor válaszok során kapott ötleteket, hiszen nem bízik az ajánlások hatékonyságában.

Mikor érdemes elkezdeni a bizalom építését?

A válasz röviden: azonnal. Gyakori tévhit, hogy a kapcsolat elején a felek csak ‘felületes ismerkedést’ folytatnak, és majd idővel kialakul a mélyebb ráhangolódás. Az igazság viszont az, hogy minél korábban elkezditek az őszinte és nyílt kommunikációt, annál hamarabb lesz valóban eredményes a közös munka. Például, ha már az első találkozón őszintén beszélsz arról, milyen fejlődést remélsz, és mi a hosszú távú célod, a mentor is könnyebben látja, hogy mely folyamatokban tud támogatni.

Egy HR-kutatás szerint egy olyan mentor-mentorált viszony, ahol kezdettől fogva nyitottan kommunikálnak, 42%-kal (4) nagyobb eséllyel válik valóban sikeressé. A korai szakaszban kitett kérdések mentornak – például arról, hogy miként kezeli a kritikát vagy hogyan szokott visszajelzést adni – segíthetnek abban, hogy azonnal tisztúljanak a keretek. Az sem gond, ha kicsit túlkérdezel, hiszen így gyorsabban kiderül, passzoltok-e emberileg és szakmailag.

Hol van a legnagyobb tér a közös építkezésre?

Aki már részt vett magas szintű oktatásban vagy vezetőfejlesztő programokban, tudhatja, hogy a bizalom nem csak “egy helyszínen” születik meg, hanem sokféle szituációban. Például:

Fontos, hogy ne csak irodai falak között gondolkodj: a beszélgetéseknek ezernyi tere lehet. Olykor egy közös séta, sportolás vagy más tevékenység még inkább megkönnyíti a nyílt és bizalmi hangulat kialakulását.

Miért merül fel gyakran bizalmi válság a mentoráltakban?

Megelőzhető-e, hogy a mentorált egy idő után bizonytalanná váljon a mentorával szemben? Az ellentétek sokszor abból adódnak, hogy a mentor szerepe nincs elég egyértelműen definiálva. Előfordulhat, hogy a mentorált túl sok feladatot hárít a mentorra, vagy épp ellenkezőleg: nem oszt meg fontos információkat a haladásról. Egy vállalati belső felmérés szerint a bizalmi krízisek 37%-a (5) éppen abból fakad, hogy a mentorált azt hitte, a mentor “mindent megold majd”.

Az is általános gond, hogy a mentorált nem mer őszintén beszélni a félelmeiről, nehogy “gyengének” tűnjön. Ez lassan kiépíti a bizonytalanságot: a mentor nem tudja, mi nem stimmel, így nem is tudja orvosolni a problémát. Az efféle helyzetek elkerülése végett érdemes a kapcsolat elején tisztázni, mely mentorálás tippek a leghasznosabbak, és milyen visszajelzési formát kérsz. Ha kezdettől fogva van rámutatás arra, hogy “figyelj, nyugodtan hozd a nehéz témákat is, nem fogok elítélni értük,” az segít megelőzni a rejtett feszültségeket.

Egyeseknek a költségek is félelmet ébreszthetnek – például, ha egy tapasztalt mentor óradíja akár 100-200 EUR is lehet. Itt jön be a #profik# és a #hátrányok# összevetése: megéri-e ez a fajta befektetés, ha a jövőbeli karriert tekintve a megtérülés nagy valószínűséggel magasabb lesz? A cél, hogy mindezt őszintén átbeszéljétek, mielőtt rábólintasz a közös munkára.

Hogyan őrizhető meg a bizalom hosszú távon?

A bizalom hosszú távú fenntartásához nélkülözhetetlen a folytonos, őszinte kommunikáció. Olyan ez, mint egy rugalmas híd, amelyet időről-időre karban kell tartani, hogy ne kezdjen el rozsdásodni. Ha azt tapasztalod, hogy valami nyomaszt, vagy nem érted a mentor válaszok szándékát, ne félj jelezni! A nyitottság egyik leggyorsabb módja a félreértések tisztázásának.

Nézzünk egy rövid táblázatot arról, milyen tipikus helyzetekben kezdhet billegni a mentor-mentorált kapcsolat, és hogyan kezelhető:

Helyzet Lehetséges megoldás
Eltérő célok Közös célkitűző ülés, egyeztetés a prioritásokról
Időhiány Előre egyeztetett időkeret, heti vagy havi rutin
Kritikától való félelem Bizalomépítő beszélgetés, nyílt visszajelzési szabályok
Kommunikáció hiánya Rendszeres check-in meetingek, online eszközök bevonása
Eltérő stílusok Kölcsönös alkalmazkodás, példák és analógiák használata
Megfelelő mentor kérdések hiánya Előzetes felkészülés, re

Hozzászólások (0)

Hozzászólás írása

Ahhoz, hogy hozzászólást írhass, regisztrálnod kell.